02/08/2023

Роль медичних кластерів у розвитку екосистеми охорони здоровʼя

 25 липня 2023 року відбулася подія Ресурсного Центру «Медичні Кластери» Ukrainian Cluster Alliance під час якої виступали наші колеги з ECHAlliance, колеги з європейських медичних кластерів Каталонії, Трансильванії та Уельсу, а також заступниця міністра охорони здоровʼя України щодо євроінтеграційної політики в сфері охорони здоровʼя.

Шлях до євроінтеграції насправді не простий та в той же час разом ми маємо можливість пройти його швидко та ефективно.
Пишаємося тим, що ми є частиною цього інтеграційного процесу, що маємо можливість приймати активну участь у становленні сильної системи охорони здоров’я та представляти приватний медичний бізнес Львівщини.
Тож попереду нас чекає багато проектів та спільних здобутків!

Зустріч відкрив голова European Connected Health Alliance Brian O’Connor з представлення програми Ukraine Health Connector, яка допомагає знаходити ініціативи та заходи, щоб допомогти Україні.

Модерував зустріч Andy Bleaden, директор спільнот ECHAlliance Group, який розповів про діяльність центру цифрової охорони здоровʼя. ECHAlliance Group допомагає налагоджувати звʼязки між багатьма зацікавленими сторонами навколо екосистем, сприяючи стійким змінам і проривам у наданні медичної та соціальної допомоги. Ця спільнота об’єднує 78 країн і 4,4 мільярда людей. Енді заявив про запуск першої екосистеми спільно з Українським кластерним альянсом й наголосив на тому, що Україна може працювати не лише з ЄС, а й з усім світом. 

Cinthia Lemos, спеціалістка з питань політики Єврокомісії зробила загальний огляд функціонування медичної сфери. Розповіла про роботу над медичною евакуацією пацієнтів у важкому стані до ЄС, їх лікування та повернення додому. Єврокомісія співпрацює з ВООЗ для підтримки лікарень в Україні й завдяки цій колаборації наші лікарні мають все більше можливостей для догляду за пацієнтами та ефективним лікуванням.

Від Міністерства охорони здоров’я України виступала заступниця Міністра Марина Слободніченко, яка представила напрацювання євроінтеграційної політики охорони здоровʼя.

Хоч і МОЗ наразі не впроваджують свої директиви у медичну освіту, проте й не відкладають це питання на другий план, адже збереження кваліфікованих кадрів один з найпріоритетніших напрямків. Важливо, щоб наші медичні працівники залишалися в Україні, проте мали змогу обмінюватися досвідом з іншими країнами. Марина також розповіла про плани МОЗ, щодо підготовки вступу України в ЄС. З ними ви можете ознайомитися нижче.

Генеральний директор УКА Олександр Юрчак зробив стислий огляд кластерної системи України та підкреслив важливість цього вебінару для наших кластерів й загалом медичної системи. УКА за півтора року існування провів величезну роботу, обʼєднавши 60+ кластерів різних напрямків. Олександр озвучив, що лікарні досі не розуміють для чого їм потрібні кластери, проте саме вони обʼєднують МСП та координують дії учасників, допомагаючи їм отримувати фінансування та знаходити партнерів. Також Олександр згадав про ініціативу Professionals4Ukraine та вклад іноземних амбасадорів, які підтримують Україну та допомагають створювати спільні ініціативи. Приємною новиною стало те, що до Brian O’Connor та Andy Bleaden також приєдналися до Professionals4Ukraine.

Далі слово взяла Тетяна Воронцова, керівниця ресурсного центру Медичні кластери УКА. Презентувала цифрову екосистему України, розповіла про медичні кластери та проблематику медичної сфери зараз. Не лише через недостатню цифровізацію та необхідне оновлення знань, а й через 500 атак на заклади здоровʼя від початку повномасштабного вторгнення, наша система потребує нових підходів до відновлення. Зараз завдання не відбудувати все, як було, а запровадити сучасні іноваційні інструменти та розвиватися за європейським зразком.

Для ефективнішої комунікації та розробки нових проєктів 6 медичних кластерів (Рівне, Київ, Львів, Дніпро, Харків, Вінниця) обʼєдналися в Ресурсний центр. Вони сприяють взаємодії та обміну досвідом між медичними установами. Тетяна щаслива бути членом ECHAlliance, адже це дає доступ до новинного порталу, знижки на кращі заходи в медичній тематиці, можливість участі в багатьох фінансових проєктах ЄС для консорціумів та додаткову мотивацію для росту.
Також Тетяна розповіла про успішну місію в Барселону та співпрацю з BioCat (Іспанія) та подякувала за підтримку представниці медичного кластера Montse Daban.

Детальніше діяльність кластерного руху представила Ольга Трофимова – голова комітету інтернаціоналізації УКА та менеджерка програми EIF Manufacturing. Ольга наголосила, що ми потребуємо співпраці з бізнес-партнерами, контракти та контакти, адже нам необхідно давати людям роботу і підіймати економіку. Розповіла про численні вебінари, лекції, подорожі, форуми та метчмейкингові івенти, які були організовані УКА.

Про Digital health ecosystem Wales розповіла Delyth James, керівниця програми в Digital Health Ecosystem Etkmc, Life Science Hub Wales Delyth James. Цифрова екосистема охорони здоров’я Уельсу (DHEW) має на меті прискорити впровадження цифрових технологій у сфері охорони здоров’я в Національній службі охорони здоров’я та соціальному забезпеченні Уельсу. Деліз розповіла про їхні наочні напрацювання, як от проєкт, який допомагає проводити точне оцінювання рівня болю людини. У них є додаток для ідентифікації пацієнта, який може визначати рівень болю та підтримувати ефективне знеболення. Також спікерка згадала про проєкт, який допомагає моніторити роботу серця та надсилати статистику через застосунок лікарю.

Montse Daban Marín, директорка з питань наукової політики та інтернаціоналізації представила медичний кластер Каталонії Biocat. Кластер займається проєктуванням екосистеми, розробкою стратегій та заходів для покращення знань та збільшення потенціалу секторів у сфері охорони здоровʼя, інтернаціоналізацією, залученням інвестицій, запуск інноваційних програм. Велику увагу приділяють обʼєднанню екосистем з міжнародними граціями для створення синергії та можливостей зростання.

Ion-Gheorghe PETROVAI, координатор екосистеми, Трансільванська цифрова FreshBlood HealthTech охорони здоров’я розповів про проєкт, підтримку інновацій у сфері охорони здоровʼя та активну роботу над обʼєднанням відповідних гравців через європейські кордони. Іоан підкреслив 6 річну співпрацю з ECHAlliance та менторську програму для стартапів по healthcare HUBvantage. Україна та Румунія вже співпрацюють в екосистемі медичного здоровʼя й наші інноватори вже включені в програму EIT Jumpstarter з цього року.

Зустріч завершила Тетяна Воронцова, висловивши подяку учасникам, партнерам та ECHAlliance зокрема. Україні надзвичайно важливо бути помітною та отримувати підтримку, адже саме розвиток сфері медичних кластерів може врятувати не одне життя.

Світ готовий підтримувати Україну й багато що робить для нас в гуманітарному плані, але й водночас він готовий вчитися в України, адже такої стійкості, єдності та досвіду функціонування під час війни не має жодна країна. Нам є, що дати світові.

Немає коментарів:

Дописати коментар